Tichý Betlém v dálce spí

27.11.2021

Advent. Čas čekání na příchod Ježíška. Čas zklidnění a ztišení... Čas, kdy se vánoční kouzlo snáší na malé i velké a všichni na chvíli prožíváme svět tak nějak intenzivněji. Čas, který si říká o nádherné příběhy. Ráda bych vám proto představila několik krásných vánočních knih, ale také pár malých tipů na naše oblíbené adventní výlety a zážitky, pro které nemusíte cestovat světa kraj.

S vánoční knihou můžete prožít celý advent. Není nic snazšího, než si pořídit takový knižní adventní kalendář. Můžete sáhnout po knize, ve které budete mít na každý den připravený jeden příběh, jako je tomu v Cestě tří králů, která bude letos provázet naše knihomolčata. 

A jsou tu i tvořivější možnosti. Třeba Andělé na vánoční pouti. Pokud vám dochází fantazie, co dát do adventního kalendáře, máte v téhle knize na každý den jednu vystřihovánku anděla a k tomu krátký příběh. A klidně si to můžete ozvláštnit i tím, že anděl nebude líně dřepět v adventním kalendáři, ale bude se ukrývat někde v bytě. Začít den andělskou pátračkou, to rozproudí krev v žilách...

Nebo rovnou sáhněte po Velkém vánočním sešitu, kde je 24 kreativních (a krásných) projektů. Kdo říká, že adventní kalendář musí být jen čokoláda?

foto: Nakladatelství Portál
foto: Nakladatelství Portál

Je mi jasné, že děj většiny vánočních knih není žádným překvapením a všichni víme, že se sejdeme u jesliček. Ale přiznejte si, i když tenhle dávný příběh čtete po tisící v další a další úpravě, pořád se neomrzí a stále dokáže dojmout. A je jedno, jestli čtete leporelo pro nejmenší Jak to chodí v jesličkách, naprosto kouzelnou Noc plnou hvězd pro ty nepatrně větší (upozorňuju, že se děti budou válet smíchy, ale vy bude bečet i ze spaní), letošní novinku Oslík a andělíček anebo třeba Vánoční knížku. 

A protože si s mými dětmi rádi spojujeme čtení s výlety, každý rok pořádámě Tour de Betlémy po okolí. Navaříme čaj do termosky, naskáčeme k dědovi do auta a jedeme. Pokud máte taky chuť vypravit se k jesličkám, jsou tu naše oblíbené tipy.

Jamolice - vloni tam byl prvním rokem krásný betlém přímo u hlavní silnice

Dukovany - letošní novinka, stojí u školy

Slavětice - veliký slaměný betlém na návsi za hasičskou nádrží; ovšem moje srdcovka je především nádherně osvětlený kostelíček s vánočním stromem. Takže sem rozhodně jeďte za tmy a vychutnejte si tu atmosféru.

Rouchovany - nádherný dřevěný betlém u fary na náměstí (a nebuďte překvapení, tady správně dodržují příchod Ježíška až o Štedrém dnu, do té doby jsou jesličky prázdné)

Rešice - dřevěný betlém na návsi


Miroslav - betlém a vánoční zvoneček na náměstí (a taky kavárna Iva, kde si můžete koupit super kafe a výborný zákusek)

Jezeřany-Maršovice - ohromný dřevěný betlém s nespočtem figur hned vedle obecního úřadu

Ivančice - dřevěný betlém na náměstí (kde Ježíška také vítají až v den Vánoc) a ohrada se zvířaty

O pořádný výlet si taky říká Muzeum Vysočiny Třebíč, kde je úžasná expozice betlémů a jeden do detailu propracovaný je (nebo alespoň vloni byl) i přímo na nádvoří. Není pochyb o tom, že Ježíšek byl kluk... Na nádvoří najdete také malou milou kavárnu, kde si můžete dát něco dobrého na zahřátí.

A pokud se vám nechce do Třebíče, je letos výstava betlémů i v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. A když si uděláte od Minoritského kláštera, kde výstava probíhá, vycházku starým Znojmem kolem sv. Mikuláše, dojdete do skvělé kavárny Balance Coffee and Wine anebo ještě o kousek níž do GaP - Galerie a prostor, kde kromě super kafe a zákusků bude od 9. prosince 2021 probíhat také výstava Současná česká ilustrace. A to je další důvod, proč do Znojma vyrazit! 

A pokud se vám nechce nikam daleko jezdit, ale chcete si užít advent na čerstvém vzduchu a třeba se dozvědět něco o adventních a vánočních tradicích, projděte si naši adventní stezku v dolním zámeckém parku v Moravském Krumlově. A pokud se chcete dozvědět něco víc, doporučuji sáhnout po knize Kouzelné vánoce nebo Čekání na Vánoce, kde jsou mimo jiné i příběhy svatých, tradice a tipy na tvoření. 

Kromě betlémů a adventních kalendářů je čas čekání na příchod Ježíška spojený také s dobrými skutky. Což nemusí (ale samozřejmě můžou, máte-li tu možnost) být pouze horentní sumy na účty charit, ale třeba jen drobnost pro radost okolí... Přečtěte si Mimi a Lízu a vánoční světlo, Jak mašinka Růžena s Mydlifouskem zachránili vánoční poštu anebo moji milovanou knihu od Lenky Rožnovské Zachráněné Vánoce a nechte se inspirovat. 

Mimochodem Zachráněné Vánoce jsou nádhernou knihou, díky které můžete dětem přiblížit tradici betlémského světla, pro které si  můžete s lucernou přijít třeba 23. prosince 2021 v Moravském Krumlově na Floriánek (a to je hodně výjimečná příležitost, jak nakouknout do téhle kaple).

A ještě tu mám jeden nádherný knižní speciál pro všechny, jejichž malí zvědavci pomalu odhalují, že s tím Ježíškem to nejspíš nebude tak úplně pravda... Pokud přeci jen chce nějakým způsobem ještě na chvíli udržet magii vánoc, byť tu horu balíků ve vánočním papíru, kterou vaše dítě investigativně odhalilo ve skříni už nezapřete, sáhněte po knize Milion bilion vánočních skřítků. Díky ní získáte hodně elegantní zdůvodnění (samozřejmě si je musíte trochu upravit na našeho Ježíška) a duch vánoc zůstane zachován.

Nádherných vánočních knih, ale i míst a zážitků, které s nimi můžeme spojit, je spousta. Ale tím úplně nejkrásnějším zážitkem je společné čtení s našimi milovanými. Pěkne v teple, s horkou čokoládou a radostí ze společného času. A nezapomeňte, že největším současným hitem je JOMO (joy of missing = radost z toho, že nám něco uteklo). Takže klidně jeďte na moderní vlně a užívejte si advent po svém a hlavně v klidu. Protože umytá okna, dvacet druhů cukroví, hon za bezpočtem výletů ani ručně vyrobené dárky nejsou nutně zárukou šťastných Vánoc. A... ehm... nejlepší dárek je beztak kniha.

B.